Zagadki, łamigówki, logiczne wyzwania  to według Ciebie najlepsza rozrywka? Co nowego w tej dziedzinie?

Sudoku, kakuro, kaimo, czy bardziej polsko brzmiąca Jolka, zwykła krzyżówka lub puzzle to rozrywki logiczne powoli przechodzące do lamusa w ich tradycyjnej postaci. Rozwój technologiczny w ostatnich czasach sprawił, że rozrywki logiczne przeniosły się w nowy wymiar, wymiar gier komputerowych, trochę odcinający nas od rzeczywistości i świata codziennego. Zwłaszcza młodzież ciężko zachęcić do archaicznych rozrywek. Ostatnio mamy do czynienia z bardzo ciekawym trendem łączącym technologie i rzeczywistość – grami logicznymi typu escape room.

Przenieś się z gry do „reala”

Gry escape the room polegają na tym, aby uwolnić się z pokoju o określonej tematyce w danym limicie czasu razem z kilkuosobowym zespołem. W  większości przypadków jest to 60 minut gry dla 2-6 osób, ale zdarzają się pokoje o dłuższym limicie czasu. Przykładem takiego pokoju jest Spaceship Alien Invasion w Great Escape Room Warszawa. Pokój o tematyce kosmicznej wykorzystujący rozwiązania opierające się na ciekawych technologiach. Jego akcja toczy się na statku kosmicznym zaatakowanym przez obcych. Pokój zagadek jest tak przygotowany aby ucieczka wymagała pracy zespołowej i użycia szarych komórek.

Gry escape game to połączenie różnych sudoku, kakuro, kaimo, szyfrów, kodów, puzzli, zagadek w jedną historię z określonym motywem przewodnim i opakowanie ich w ciekawy klimat zapewniany przez wystrój pokoju. Dobry pokój łączy w sobie zatem tradycję i technologię.

Pokoje zagadek są coraz populatniejsze w Polsce i stanowia złoty środek między grami online a nudnymi w oczach młodzieży łamigłówkami. To co wyróżnia tę rozrywkę od  to gra i odczuwanie tu i teraz, dzielenie emocji i doświadczeń z innymi ludźmi.