Uprawiając sport, aktywujemy do pracy różne grupy mięśni. W wyniku ich działania spalana jest podskórna tkanka tłuszczowa, a same mięśnie są w pożądany sposób kształtowane. W cyklach treningowych powinno stosować się nie tylko właściwie dobrane różne rodzaje ćwiczeń, ale również masaże. Jaką funkcję one spełniają i co właściwie należy rozumieć pod pojęciem masażu sportowego?

Pojęcie masażu sportowego

Masaż sportowy jest zbiorem technik masażu, które są praktykowane w przypadku sportowców. Masażysta musi włożyć więcej siły w wykonywanie ruchów, przez co masaż może wywoływać pewne dolegliwości bólowe. Celem masażu sportowego jest regeneracja mięśni oraz stopniowe zwiększanie wydajności organizmu.

Częstotliwość i tryb masażu tego typu powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb każdego zawodnika. Specjalista poprzez masaż musi uwolnić od napięć mięśniowych ciało sportowca, zidentyfikować obszary do rozluźnienia lub wzmocnienia. Masaż zmniejsza ryzyko powstania przeciążeń i kontuzji oraz pozwala szybko wrócić do pełnej sprawności, w przypadku istniejących urazów.

Tylko dla Czytelników Open Warsaw mamy promocję z TAJSKIM SPA
– 20% na masaż sportowy przed feriami 2017!

Masaz-sportowy_narty_FB_1200x628-2 (1)

Jak wygląda masaż sportowy?

Każdy sportowiec specjalizujący się w danej dziedzinie powinien mieć swojego zaufanego masażystę. Najlepiej poszukać kogoś takiego w swoim mieście. Masaż sportowy Warszawa oferowany jest na przykład w wielu salonach, a także w klubach, w których ćwiczą sportowcy.

Trzeba być przygotowanym na to, że masaż sportowy nie jest masażem relaksacyjny i ma zupełnie inne cele do spełnienia. Niejednokrotnie wiąże się z bolesnymi technikami, bowiem praca z twardymi mięśniami sportowców wymaga wykorzystania pewnej siły, dla osiągnięcia pożądanych rezultatów. Jest to forma leczenia, która skutecznie uwalnia od napięć mięśniowych i w stosunkowo krótkim czasie przywraca równowagę układu mięśniowo-szkieletowego. Należy mieć świadomość, że przed rozpoczęciem masażu sportowego zawodnik powinien zawsze skonsultować się z lekarzem i wykwalifikowanym masażystą, ponieważ istnieje wiele przeciwwskazań do wykonywania tej techniki masażu.