Jednym z najczęściej odwiedzanych polskich miast przez krajowych i zagranicznych turystów jest Warszawa. Główny Urząd Statystyczny podaje, że w I kwartale 2015 roku przyjechało tutaj ponad 215 tys. turystów z całego świata, a w II kwartale ponad 330 tys. Najchętniej polską stolicę odwiedzają podróżni z Wielkiej Brytanii. Gdzie nocują?

Turystyka zagraniczna w Polsce

Według danych GUS z II kwartału 2015 roku, ponad 10 proc. turystów zagranicznych korzystających z noclegów w Warszawie pochodziło z Wielkiej Brytanii. Kolejną, liczną grupę stanowili Niemcy (9,1 proc.), a następnie goście ze Stanów Zjednoczonych (8,8 proc.). W Warszawie nocowali też Francuzi (5,8 proc. turystów zagranicznych), Hiszpanie (4,8 proc.), Włosi (4,3 proc.), czy Ukraińcy (4,2 proc.) oraz Rosjanie (3,6 proc.). Wbrew pozorom nie tylko tani hotel Warszawa przyciąga klientów – w motelach turyści zagraniczni nocują najrzadziej (22 proc. przypadków). Największym zainteresowaniem cieszą się hotele i pensjonaty. Średnio turyści zagraniczni spędzali w Warszawie 1,7 dnia.

Co się bardziej opłaca- hotel czy wynajem domu?

Przyjeżdżając na kilka dni do Warszawy większą grupą, można zatrzymać się w jednym z licznych stołecznych hoteli lub wynająć mieszkanie czy dom. Dom w Izabelinie, niedaleko Warszawy, można użytkować już za niecałe 2000 zł miesięcznie, uzyskując w zamian cztery pokoje, wraz z kuchnią i łazienką, na działce o powierzchni 400 mkw. Pięciopokojowy dom wynajmiemy w cenie około 4000 zł za miesiąc. Odległość od stolicy w linii prostej wynosi zaledwie 14 km, a odległość drogowa – 25 km. Można przebyć ją w czasie krótszym niż pół godziny, co zważywszy na to, jak długo niejednokrotnie jeździ się po samej zakorkowanej Warszawie, nie jest negatywnym bilansem. Pomiędzy Izabelinem a Warszawą kursują również regularnie autobusy.

Alternatywą przy wizycie w stolicy większą grupą jest skorzystanie z oferty licznych hoteli. Robi tak ponad 75 proc. zagranicznych turystów. Jest to korzystne rozwiązanie głównie wtedy, gdy przyjeżdżamy na kilka dni i chcemy mieszkać możliwie jak najbliżej centrum. Najtańszy pokój w hotelach w Warszawie można zarezerwować już w cenie około 50 zł za dobę, a ceny najdroższych sięgają 800-1000 zł za noc. Oczywiście najtańsze pokoje mają najniższy standard i znajdują się w dużym oddaleniu od serca Warszawy – Starego Miasta.

Hotel, hostel, a może dom?

Podsumowując, spędzając weekend w Warszawie w kilkanaście osób, lepiej jednak wynająć pokoje w hotelu. Zaoszczędzić można korzystając z najtańszych obiektów noclegowych, albo z pensjonatów lub z hosteli. Natomiast przy długiej wizycie, np. na trzy-cztery tygodnie znacznie korzystniejsze cenowo będzie wynajęcie domu pod Warszawą, w miejscu dobrze skomunikowanym z centrum. W kameralnych warunkach, z grupą przyjaciół można spędzić miły czas w wynajętym, w pełni wyposażonym domu. Jest to też korzystne z punktu widzenia przygotowywania posiłków i ich cen. W hotelu musimy korzystać z restauracji i lokali gastronomicznych na mieście, co pociąga za sobą wysokie koszty. Natomiast mieszkając w wynajętym domu, możemy samodzielnie gotować.

Zobacz także – Allegro Remarketing