Właściwie wykonany makijaż może zdziałać cuda – wymodelować rysy twarzy, uwydatnić i podkreślić atuty, zarazem maskując mankamenty i niedoskonałości cery. Świeży i promienny wygląd to nie tylko luksus, na który możemy pozwolić sobie od święta, ale codzienny komfort i plus do wizerunku. Aby make up spełnił swoją funkcję i nasze oczekiwania musi być nie tylko odpowiednio wykonany, ale też właściwie dobrany pod kątem kolorystyki i techniki malowania. O czym warto wiedzieć i jak zdefiniować najlepszy makijaż dla naszej urody?

Określ swój typ – ciepły czy zimny?

Istnieje wiele kryteriów definiowania swojego typu urody – określa się je porami roku, czy cechami typowymi dla mieszkańców z różnych stron świata. W przypadku wykonania makijażu na początek przydatne będzie zdefiniowanie swojej naturalnej urody poprzez określenie odpowiadającego jej odcienia – ciepłego lub chłodnego. Analiza kolorystyczna pod tym kątem jest idealna nie tylko do dobrania najlepszego dziennego czy wieczorowego makijażu, ale także podkreślających urodę ubrań czy biżuterii. Zasada jest banalna – jeżeli posiadasz chłodny typ urody, bardziej “do twarzy” będzie ci w odcieniach zimnych, tych z domieszką niebieskiego, a w przypadku typu ciepłego – dominować powinny barwy ciepłe, w których widzimy odrobinę żółtego. Jak odpowiednio zdefiniować odcień? Istnieje na to kilka sposobów. Pierwszym z nich jest rozpoznanie za pomocą koloru żył – metoda dość trudna, jednak w przypadku niektórych może być skuteczna. Należy w naturalnym świetle przyjrzeć się kolorowi swoich żył na nadgarstkach. Niektórzy łatwo mogą rozróżnić, czy ich zabarwienie wpada bardziej w niebieski – tonację chłodną, czy zielony – tonację ciepłą. Rodzaj urody możesz także określić malując usta dwoma typami pomadek o kontrastowych odcieniach. Przypatrz się efektom w dziennym świetle. Podobnie sytuacja ma się z wyborem różu lub bronzera, lub doboru pomiędzy złotem a srebrem, a nawet wyboru między bielą a kolorem ecru.

Konturowanie twarzy

Dobór podkładu i korektora możesz dopasować pod kątem posiadanego odcienia, aby jak najlepiej komponował się z naturalnym kolorem skóry. W przypadku konturowania i użycia bronzera oraz różu sytuacja ma się nieco inaczej. Do chłodniejszych typów warto dobrać odcienie zimnego różu, bardziej beżowe kolory brzoskwini, zimne tonacje bronzera. L’Oreal bronzer Duo Powder lub Glam Bronze to kosmetyki o różnych odcieniach, które mają działanie brązujące. Nadają się one z kolei idealnie dla pań o ciepłym odcieniu urody. Kosmetyki są kompaktowe z dodatkowym, kontrastowym jaśniejszym odcieniem. W przypadku doboru szminek – wśród pań o odcieniu zimniejszym warto postawić na bordo, brzoskwinie czy chłodne beże. Ciepłe panie mogą zdecydować się na odcienie ciepłej czerwieni, brązów i intensywnych różów.

Makijaż dla oczu niebieskich i zielonych

Zielone oczy to tęczówka idealnie współgrająca z odcieniami, różu i fuksji, brązu, oliwki i srebra. Jasny beż również podkreśli wyjątkowy kolor. Bardziej szczegółowy dobór uzależniony jest także od koloru karnacji i skóry, a także wybranej pomadki czy szminki. Niebieskookie panie z kolei mogą sobie pozwolić na makijaż czarny lub ciemnografitowy, dopełniający barwę oczu odcień granatu i gamę neutralnych kolorów. Każda uroda jest jednak inna i warto pamiętać, by przede wszystkim dobierać kosmetyki ze względów subiektywnych, w których będziemy czuć się dobrze. Warto czasem zaryzykować i zdecydować się na bardziej zdecydowane odcienie bordo lub czerwieni, które w odpowiednim odcieniu mogą dodać wyjątkowego blasku.

 

Artykuł Partnerski